Кафедра історії філософії

  • Про кафедру
  • Історія
  • Стратегія
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Методичні матеріали
  • Новини
  • Оголошення

 

Ас. Бовтач С.В., доц. Хамар У.В., ас. Ковальчук Ю., доц. Синиця А.С., доц. Дахній А.Й., ас. Терещенко В.П., проф. Скринник М.А.

Photo2

Photo1

Доц. Дахній А.Й., проф. Кондзьолка В.В., проф. Пашук А.І., доц. Карамишева Н.В., проф. Захара І.С.

 

 

Історія

Кафедра історії філософії, утворена (1995) в результаті поділу кафедри філософії, ввійшла до складу філософського факультету. Завідувачем кафедри історії філософії був доктор філософських наук, професор Андрій Іванович Пашук.  У 2020 році очолив кафедру історії філософії доктор філософських наук, доцент Андрій Йосипович Дахній.

Доц. Дахній А.Й., проф. Кондзьолка В.В., проф. Пашук А.І., доц. Карамишева Н.В., проф. Захара І.С.

Ас. Бовтач С.В., доц. Хамар У.В., ас. Ковальчук Ю.,
доц. Синиця А.С., доц. Дахній А.Й., ас. Терещенко В.П., проф. Скринник М.А.

Впродовж існування кафедри з 1995 року і дотепер основними трьома пріоритетами у науково-дослідницькій та викладацькій діяльності її працівників були і залишаються розвідки у таких галузях: 1) історії зарубіжної філософії, передовсім – західноєвропейської (від античності до новітнього часу); 2) історії української філософії; 3) логіки.

Науковими інтересами викладачів кафедри історії філософії актуально є:

  • феноменологічна та екзистенційна філософія у систематичному й історичному вимірах; методологічні та термінологічно-перекладацькі аспекти історико-філософських досліджень;  типологічні особливості західної філософії та гуманітаристики в контексті міждициплінарності;   континентальна філософія як феномен західного мислення і її вплив на сучасну українську       філософську думку (А.Й. Дахній);
  • аналітична філософія; логіка; філософія науки; історичне краєзнавство (А.С. Синиця);
  • еволюція категоріального осмислення дійсності; методологічні аспекти формування інтересу до філософії; спадкоємність у формуванні онтологічних концепцій в добу Античності; антропологічна проблематика в історії світової філософії на тлі психології особистості; українська філософська антропологія (У.В. Хамар);
  • історія і теорія логіки, філософські питання сучасних некласичних логік, методика викладання логіки, історія філософської думки в Україні (С.В. Бовтач);
  • філософія любові; екзистенційна філософія; метафізика; філософія діалогу; філософія творчості; культурний феномен доби Середньовіччя; екзистенційні ідеї у творчості Світлани Алексієвич (Ю.В. Ковальчук);
  • історія світової філософії; соціальна детермінація наукового знання; філософія науки (В.П. Терещенко).

Викладачі кафедри є авторами чисельних монографій, статей, навчальних посібників, методичних рекомендацій. Основні досягнення викладачів кафедри (сучасний склад) історії філософії:

 

З часу створення кафедри практикувався чіткий «поділ праці» між викладачами за епохами й напрямами: скажімо, викладання філософії античності покладалося на В.В. Кондзьолку (тепер у цьому руслі плідно працює У.В. Хамар), мислення епохи середньовіччя доступним і цікавим для вихованців філософського факультету робив А.І. Пашук (останніми роками цю естафету підхопила Ю.В. Ковальчук), новочасну філософію для студентської аудиторії відкривав і продовжує відкривати В.П. Терещенко, нарешті, новітня філософія з 1995 року викладалася і досі викладається А.Й. Дахнієм.

Викладачі кафедри, як правило, намагалися представляти історико-філософський матеріал у щонайширшому інтелектуальному і соціокультурному контексті, щоразу спираючись на оригінальні тексти і найбільш впливову коментаторську літературу. Варто відзначити плекання в рамках історико-філософських досліджень жанру нарисів (який найбільшою мірою відповідає означеному широкому поглядові на філософські ідеї минулого й сучасності, а також уможливлює подачу матеріалу і розставляння акцентів у доволі довільний і невимушений авторський спосіб): тут, зокрема, легко простежується спадкоємність від А.С. Брагінця, через А.І. Пашука, до А.Й. Дахнія. Дещо інша дослідницька стратегія вирізняє А.С. Синицю, який, опанувавши і викладаючи дисципліни, дотичні до західної аналітичної філософії, дотримується більш строгих і систематичних підходів.

Водночас серйозна увага на кафедрі завжди приділялася вивченню української філософської спадщини. Зокрема, йдеться про багате інтелектуальне надбання патрона університету, нашого унікального енциклопедиста Івана Франка (передовсім мається на увазі традиція, започаткована А.С. Брагінцем та плідно продовжена А.І. Пашуком), а також дослідження надбання професорів Києво-Могилянської Академії (де заслуговують на особливу згадку перекладацькі й коментаторські спроби І.С. Захари). Розвідки в галузі вітчизняного духовного надбання на кафедрі, сприяючи дедалі більшому його «вписуванню» в сучасний контекст, продовжує здійснювати У.В. Хамар.

Варто відзначити і дослідження з логічної проблематики. У цьому сенсі треба підкреслити вельми серйозні напрацювання кінця 90-х-початку 2000-х років, які здійснив І.З. Дуцяк. Проте найбільш тривалу й плідну роботу на кафедрі в вимірі логічної проблематики провела Н.В. Карамишева, чию справу тепер сумлінно продовжує С.В. Бовтач (яка плідно поглиблює колишні, розпочаті наприкінці 90-х років минулого століття, напрацювання). До викладання курсів з логіки в останні роки результативно долучається і А.С. Синиця.

Нарешті, останніми роками намітилася тенденція активного долучення викладачів кафедри до читання ДВВС (дисциплін вільного вибору студентів). Зокрема, тут можна відзначити зусилля А.Й.Дахнія, С.В. Бовтач, В.П.Терещенка, Ю. В.Ковальчук.

Кафедра активно співпрацює з низкою вітчизняних та іноземних освітніх інституцій, з-поміж яких слід виділити, відповідно, Київський національний університет імені Шевченка, національний університет «Острозька Академія», український державний університет залізничного транспорту (м.Харків), а також університети Ольденбурґа (Німеччина), Відня (Австрія), Торуня (Польща).

Співробітники

завідувачДАХНІЙ Андрій Йосиповичзавідувач
професорСИНИЦЯ Андрій Степановичпрофесор
доцентХАМАР Уляна Вікторівнадоцент
старший викладачБОВТАЧ Світлана Володимирівнастарший викладач
старший викладачТЕРЕЩЕНКО Валерій Павловичстарший викладач
асистентКОВАЛЬЧУК Юлія Василівнаасистент

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Методичні матеріали

Стратегія

До уваги студентів-магістрів спеціальності політологія! Підготовлено розширені дидактичні матеріали з курсу “Порівняльний аналіз політичних інститутів і систем країн Центрально-Східної Європи”

25.06.2024 | 23:44

Пропонована книга є ґрунтовним збірником дидактичних матеріалів з академічного курсу “Порівняльний аналіз політичних інститутів і систем країн Центрально-Східної Європи”, який розроблено проф. Анатолієм Романюком і проф. Віталієм Литвином та імплементується на кафедрі політології у рамках Модуля Жана Моне “Політичні інститути та системи в Європі: порівняння і досвід для України”.

Книга компонується матеріалами, які різносторонньо висвітлюють специфіку політичного й інституційного розвитку регіону Центрально-Східної Європи з моменту падіння комуністичних режимів наприкінці 1980-х років і до сьогодні, в тому числі у контексті вступу та...

Читати »

Пропонуємо Вашій увазі восьмий номер збірника конференційних матеріалів “Політичні партії і вибори: українські та світові практики” у рамках Модуля Жана Моне “Політичні інститути та системи в Європі: порівняння і досвід для України”

25.06.2024 | 22:48

Збірник статей і тез підготовлено за матеріалами міжнародної наукової конференції “Інституційні, партійні та виборчі чинники політичного процесу в Україні й інших країнах Європи в умовах війни і невизначеності: національний, наднаціональний і субнаціональний рівні” – восьмої у рамках серії міжнародних конференцій “Політичні партії і вибори: українські та світові практики” (пам’яті Юрія Романовича Шведи), – організованої та проведеної кафедрою політології Львівського національного університету імені Івана Франка та Центром політичних досліджень у м. Львів 24–25 листопада 2023 року.

Збірник статей і тез організовано за...

Читати »

31 травня відбувся захист курсових робіт студентів 2 курсу спеціальності “Філософія”

01.06.2024 | 12:57

31 травня відбувся захист курсових робіт студентів 2 курсу спеціальності “Філософія”. Теми досліджень  студенти обирали в рамках курсів “Історія античної філософії” та “Історія середньовічної філософії”. Юні дослідники проявили наукову  зацікавленість, провели сумлінну роботу з джерельною базою, продемонстрували висовий рівень критичного переосмислення і проявили творчий підхід у створенні концептуального дослідження. Сподіваємося, що здобуті знання та навички допоможуть реалізовувати мрію свого професійного зростання!

Читати »

Пропонуємо Вашій увазі збірник матеріалів наукової конференції кафедри політології “Теоретичні та практичні аспекти політичного розвитку в Україні і світі в умовах повномасштабної російсько-української війни” (пам’яті Любомири Мандзій)

30.05.2024 | 23:15

Збірник статей і тез підготовлено за матеріалами всеукраїнської наукової конференції кафедри політології «Теоретичні та практичні аспекти політичного розвитку в Україні і світі в умовах повномасштабної російсько-української війни» (пам’яті Любомири Степанівни Мандзій), яка відбулась 9-10 травня 2023 року.

Збірник статей і тез організовано за рубриками. Загалом у ньому У збірнику представлено наукові статті і тези, присвячені питанням партійно-виборчих процесів і трендів у контексті євроінтеграції, висвітлено питання інституційної, партійної і виборчої структуризації політичного процесу й урядування, функціонування і трансформації партій на різних рівнях...

Читати »

Запрошуємо відвідати відкриту лекцію доцента кафедри теорії та історії культури Король Н.М.

26.05.2024 | 23:38

Запрошуємо відвідати відкриту лекцію на тему «Простір «стертих кордонів»: місця памʹяті в просторі міста» доцента кафедри теорії та історії культури Король Н.М., яка відбудеться для студентів-магістрів 1 курсу спеціальності “культурологія” 29 травня 2024 року о 17.00 год.
Заняття відбуватиметься на платформі Zoom за посиланням https://us02web.zoom.us/j/4117087652?pwd=bXl3THRNZkQ1aHlLYnZ1QkhEV0Urdz09
Meeting ID: 411 708 7652
Passcode: v7PVUH

Читати »

Оголошення

У четвер, 15 квітня  о 15.15 год. на платформі  Zoom відбудеться  теоретико-методологічний семінар кафедри філософії та  кафедри історії філософії. Тема обговорення: “Освітньо-професійна програма “Філософія” другого (магістерського) рівня вищої освіти“. Доповідач – гарант ОП доктор філософських наук, професор Синиця А.С.
Лінк на подію:
Ідентифікатор зустрічі: 731 7787 8719
Код доступу: h2GuvM

Запрошуємо всіх зацікавлених!