Філософія (історичний факультет)

Тип: Нормативний

Кафедра: філософії

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
63Іспит

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
632Сарабун О. Б.

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
616

Опис курсу

Курс розроблено таким чином, щоб надати учасникам знання, необхідні для  орієнтації в особливостях філософського мислення на основі проблематизованого аналізу головних філософських концепцій та вчень. Тому, у курсі актуалізовано як аналітичний огляд історичної природи філософії, так і її спеціалізований методологічний інструментарій, який потенційно може бути використаний студентами в широкому діапазоні їх професійного, культурного та духовного життя. Мова йде, насамперед, про принципи аргументованості, критичності, рефлективності, раціональності, аксіологічності, етичності, універсальності, всебічності, вичерпності, толерантності тощо. Дисципліна «Філософія» покликана виховувати відповідальну культуру теоретичного мислення, котре здатне конструювати нові концепти для фіксації антагоністичних процесів нелінійного поступу сучасності.

Метою вивчення нормативної дисципліни «Філософія» є ознайомлення студентів з базовою філософською проблематикою на основі інтерпретації фундаментальних ідей, репрезентованих філософськими школами, напрямками та вченнями й формування здатності до критичного засвоєння смисложиттєвих питань, пов’язаних з розумінням природи буття, пізнання, цінностей, моралі, істини, сенсу, свободи, добра тощо.

ЗАВДАННЯ:

  • отримання знань про особливості філософського мислення та його історичну природу;
  • світоглядне збагачення в процесі осягнення змісту фундаментальних філософських проблем сучасності та природи базових громадянських цінностей;
  • формування навиків критичного раціонального мислення та відповідальної інтелектуальної культури.

Після завершення курсу студент повинен:

Знати:

  • сутність філософського знання в контексті сучасної культури та його роль в духовному й інтелектуальному житті людини;
  • природу світогляду, його структурні елементи й історичні типи, особливості зв’язку світогляду з філософією;
  • структуру філософського знання та базову проблематику ключових галузей філософії;
  • історичну динаміку концептуального апарату філософії, котрий у різні епохи є квінтесенцією «духу часу» та його екзистенційних криз;
  • природу універсальних філософських питань до світу, котрі є свідченням здатності проблематизації реальності;
  • специфіку української філософської думки та її місце посеред інших європейських національних філософій.

Вміти:

  • актуалізувати рефлексивну природу філософського знання, котра розкриває особливу перспективу самопізнання особи;
  • критично самостійно та відповідально мислити, відмовляючись від апеляції до авторитетів, покладання на стереотипи й упередження колективного несвідомого;
  • несуперечливо, аргументовано, доказово, різнобічно репрезентувати свою наукову та світоглядну позицію;
  • осмислено інтерпретувати антагоністичні події та нелінійні процеси з соціального, політичного та культурного життя сучасного світу;
  • конструювати раціональні стратегії власного майбутнього з метою вичерпної актуалізації свого людського потенціалу.

Рекомендована література

  1. Баумейстер А. Вступ до філософських студій, або інтелектуальні подорожі до країни Філософії. – К.: Мала академія Наук України, 2017. – 238 с.
  2. Гільдебранд фон Д. Що таке філософія? – Львів: Колесо, 2008. – 244 с.
  3. Забужко О. Філософія і культурна притомність нації. – Доповідь, виголошена на 11-му Конґресі Міжнародної Асоціації Українознавців  у Львові в серпні 1993 р. Опубліковано: “Сучасність”. – 1994. ч. 3.
  4. Захара І. Лекції з історії філософії: навчальний посібник. – Львів : Вид-во ЛБА, 1997. – 398 с.
  5. Кемп П. Переосмислення філософії як сили слова. – Вісник Львівського університету. Філософські науки, 2008. – Вип. 11. – С. 7-14.
  6. Кульчицький О. Основи філософії і філософічних наук; матеріали упорядкував і здійснив наукову редакцію Анатолій Карась. – Мюнхен ; Львів : Український вільний університет, 1995. – 164 с.
  7. Рижак Л. Філософія як рефлексія духу : навчальний посібник / Людмила Рижак. – Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2009. – 640 с.
  8. Фюрст М., Тринкс Ю. Філософія / Пер. з нім. Вахтанґа Кебуладзе. – К. : Дух і літера, Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського, 2017. – 528 с.

Матеріали

Семінари історики

Силабус:

Завантажити силабус