Арт-критичний аналіз архітектурних пам’яток Львова

Тип: На вибір студента

Кафедра: теорії та історії культури

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
105.5Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
1032доцент Ліщинська-Милян О. І.ФФК-51м

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
1032ФФК-51мдоцент Ліщинська-Милян О. І.

Опис курсу

«Арт-критичний аналіз архітектурних пам’яток Львова» є вибірковою дисципліною, що складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки магістра спеціальності 034 «Культурологія».
Предметом курсу є арт-критичний аналіз пам’яток зодчества Львова; виявлення провідних художньо-естетичних та історико-культурних тенденцій архітектури міста; з’ясування загальнокультурних закономірностей та культурологічного контексту пам’яток зодчества Львова; порівняння львівських пам’яток з аналогами у європейських містах та виявлення спільного/відмінного. Здійснення діахронного аналізу, оцінки та інтерпретації пам’яток зодчества Львова. Розбір пам’яток в культурологічному контексті із врахуванням провідних художньо-естетичних та історико-культурних тенденцій архітектурної практики кожного історичного періоду; надання об’єктивної їх характеристики та суб’єктивного особистого прочитання.
Містить лекційний курс, семінарські заняття і самостійну роботу студентів. 5,5 кредитів, 165 год. Для вивчення дисципліни передбачено два змістових модулі. Діагностують студентів поточним (впродовж семестру) і підсумковим (залік) контролем і оцінюють у 100 балів (за Європейською Кредитно-Трансферною Системою ECTS).

Мета і завдання курсу
Метою навчальної дисципліни «Арт-критичний аналіз архітектурних пам’яток Львова» є критичний аналіз, оцінка та інтерпретація архітектурних пам’яток Львова, осмислення їх в загальнокультурному контексті, проведення паралелей із західноєвропейським зодчеством і виявлення національної унікальності.
Цілі курсу «Арт-критичний аналіз архітектурних пам’яток Львова» критично проаналізувати, оцінити і проінтерпретувати пам’ятки зодчества Львова в історично-культурологічному контексті: від найдавнішого періоду, доби Ренесансу, бароко, ХІХ, до ХХ і поч. ХХІ ст.; проаналізувати провідні художньо-естетичні та історико-культурні тенденції архітектурної практики кожного історичного періоду; порівняти елементи західно-європейського, візантійського, українського національного та інших стильових рис пам’яток архітектури; співставити різні архітектурні періоди та простежити загальнокультурні закономірності; генерувати ідеї і розробляти проєкти з арт-критичного аналізу львівських архітектурних пам’яток.

Очікувані результати навчання
Відповідно до Освітньо-професійної програми 034 «Культурологія» другого (магістерського) рівня вищої освіти у результаті вивчення навчальної дисципліни «Арт-критичний аналіз архітектурних пам’яток Львова» здобувачі будуть доповнювати і посилювати такі компетентності:
Загальні:
-Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
-Здатність розробляти та управляти проєктами.
Фахові:
-Здатність професійно діагностувати, прогнозувати, проектувати та моделювати культурний розвиток різних культурних регіонів, художньої та візуальної культури.
-Здатність до розв’язання актуальних проблем культури з урахуванням особливостей міжкультурної комунікації та ширшого контексту відповідних проблем.
-Здатність здійснювати експертизу культурних об’єктів та процесів, їх критичний аналіз із застосуванням сучасних методів культурології.
-Здатність популяризувати знання про культуру та поширювати інформацію культурологічного змісту, використовуючи сучасні інформаційні, комунікативні засоби та візуальні технології.
Даний курс передбачає посилення таких програмних результатів навчання:
-Аналізувати текстові та візуальні джерела інформації щодо культурних явищ та процесів, верифікувати інформацію у відповідності до професійних задач.
-Оцінювати історичні здобутки та новітні досягнення культурології.
-Здійснювати експертну оцінку культурних творів, послуг та благ, культурних практик, культурно-мистецьких та дозвіллєвих проєктів.
Після завершення курсу студент буде:
Знати:
• особливості, специфіку жанрову диференціацію арт-критики та архітектурної критики;
• головні критерії та способи арт-критичної інтерпретації;
• особливості художньо-естетичного розвитку кожного періоду історії культури Львова та історико-культурну та стильову еволюцію та її вплив на зодчество;
• прояв головних історико-культурних та естетичних тенденцій різних періодів в архітектурі Львова;
• найвизначніші архітектурні пам’ятки Львова й області (час створення, авторство, стиль, історичний контекст, особливі прикметні риси).
Уміти:
• аналізувати архітектурні пам’ятки Львова: датування, авторство, стиль, особливості;
• оцінювати та інтерпретувати пам’ятки зодчества Львова в культурологічному контексті;
• порівнювати окремі періоди архітектурного будівництва Львова;
• виявляти різні культурні впливи у пам’ятках зодчества та порівнювати їх;
• розуміти та окреслювати загальнокультурний контекст пам’ятки зодчества, популяризувати пам’ятки архітектури;
• розробляти проєкти з арт-критичного аналізу львівських архітектурних пам’яток.

Рекомендована література

Рекомендована література:
-Архітектура Львова: час і стилі. ХІІІ–ХХІ ст. / Упор. Ю. Бірюльов. Львів, 2008.
-Бірюльов Ю. Мистецтво львівської сецесії. Львів, 2005.
-Вуйцик В. Державний історико-архітектурний заповідник у Львові. Львів, 1991.
-Історія Львова. У трьох томах / Редколегія Я. Ісаєвич, М. Литвин, Ф. Стеблій. Львів: Центр Європи, 2006 (2007).
-Кондель-Пермінова Н. Архітектурна й художня критика в Україні: стан і перспективи // http://hudkult.mari.kiev.ua/article/view/205260
-Ковальчук Х. Особливості архітектури Львова ХVІІІ ст. – пер. пол. ХІХ ст. Львів, 2005:
https://mydisser.com/en/catalog/view/49/50/32048.html
-Криволапов М. Про мистецтво та художню критику України ХХ століття: Вибрані статті різних років. Книга 1. Формування т розвиток національної мистецької школи в Україні ХХ ст. // Інститут проблем сучасного мистецтва Академій мистецтв України. К.: Видавничий дім Л+С. 2004. 268 с.
http://www.mari.kiev.ua/sites/default/files/inline-images/pdfs/Krivolapov_part-1.pdf
-Крип’якевич І. Історичні проходи по Львові / І. Крип’якевич. Львів, 1991.
-Лінда С. Архітектура Львова періоду історизму:
http://ena.lp.edu.ua:8080/bitstream/ntb/35434/1/6_27-33.pdf
-Ліщинська О. Арт-критика архітектури: львівський контекст // Наука, освіта, технології та суспільство: нові дослідження і перспективи: збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції. Полтава: ЦФЕНД, 2022. С. 66-67. НАУКА, ОСВІТА, ТЕХНОЛОГІЇ ТА СУСПІЛЬСТВО: НОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ – Центр фінансово-економічних наукових досліджень (economics.in.ua)
-Пучков А. Нариc історії архітектурознавства. К. : Фенікс, 2013. 196 с.:
http://www.mari.kiev.ua/sites/default/files/inline-images/pdfs/Puchkov_Narisy_Archit.pdf
-Січинський В. Архітектура і мистецтво Львова. Част. І Част. ІІ:
https://photo-lviv.in.ua/arhitektura-i-mystecztvo-lvova-chastyna-persha/
https://photo-lviv.in.ua/arhitektura-i-mystecztvo-lvova-chastyna-druga/
-Zhuk І. The Architecture of Lviv from the Thirteenth to the Twentieth Centuries // Harvard Ukrainian Studies
Vol. 24, LVIV: A CITY IN THE CROSSCURRENTS OF CULTURE (2000), pp. 95-130.

Силабус:

Завантажити силабус