Науковий семінар: П.А.Содомора про культурний код як знакову систему

05.03.2017 | 20:09

3 березня 2017 р. відбулося чергове засідання науково-теоретичного семінару кафедри теорії та історії культури. Перед викладачами та аспірантами кафедри з доповіддю «Культурний код як знакова система (на матеріалах твору Джованні Боккаччо “Про славних жінок”)» виступив доктор філософських наук, завідувач кафедри латинської та іноземних мов Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького П.А. Содомора. Павло Андрійович – автор першого першого українського переклад твору Боккаччо «Про славних жінок» («De claris mulieribus», почата близько 1361 р.) включає 106 жіночих біографій — від Єви до королеви Іоанни Неаполітанської. Праця Боккаччо – видатного філолога, гуманіста, поета, письменника, вченого, одного з найбільш освічених людей свого часу – це перша збірка біографій жінок у європейській літературі, в якій автор пропагує новітній погляд на роль жінки в суспільстві, зараховує своїх героїнь до славних не лише за походження, а й за вчинки, моральні чесноти. Саме тому «Про славних жінок» посідає гідне місце серед літературних цінностей того часу – твір удостоївся перекладу на багато європейських мов. Існують переклади цього твору німецькою, англійською, французькою, італійською мовами.

Твір Боккаччо містить своєрідний код до розуміння культури доби Відродження. Його образи і сюжети дозволяють більш глибоко осягнути гуманістичний світогляд цієї доби з його намаганням поєднати «Христа з Цицероном» – античну культурну спадщину з духовними набутками християнства. Матриця культурних кодів Відродження, як і кожної іншої доби, являє собою систему певних артикульованих та прихованих значень, які формуються в соціокультурній системі та одночасно трансформують її. Доба Відродження – це початок складного шляху в розумінні особистості, який відображений, зокрема,  в тексті «Про славних жінок». Своєю працею Боккаччо збагатив культуру гуманістичним поглядом на жінку, пов’язуючи  її вшанування з ренесансним ідеалом внутрішньо вільної, духовної, благородної людини.